Darbība
Šajās dienās (no 20. līdz 21. aprīlim) Izraēlā tiek atzīmēta Holokausta piemiņas diena

Šajās dienās (no 20. līdz 21. aprīlim) Izraēlā tiek atzīmēta holokausta piemiņas diena. Kāpēc tas notiek tieši tagad, nevis 27. janvārī, un šo datumu ir izvēlējusi ANO?

1943. gada 19. aprīlī Varšavā sākās sacelšanās lielākajā ebreju geto visā nacistu okupētajā teritorijā. Pirms tam, kopš 1942. gada vasaras, vilcieni no Varšavas geto vairāk nekā 250 tūkstošus ebreju ieslodzīto aizveda uz Treblinku, Majdaneku, Belžecu un citām nāves nometnēm, no kurienes viņi gandrīz momentāli nokļuva gāzes kamerās. Atlikušie geto ieslodzītie negribēja mirt kā viegls upuris, tie apsvēra dažādas pretestības iespējas, un tika izveidotas tādas organizācijas kā Ebreju ciņas organizācija (Żydowska Organizacja Bojowa) un Ebreju militārā savienība (Żydowski Związek Wojskowy). Šo pagrīdes organizaciju biedri izveidoja ieroču slēpņus, uzcēla nocietinājumus un, kad policija ar SS spēkiem 1943. gada 19. aprīlī ieradās geto, lai 3 dienu laikā deportētu atlikušos geto ieslodzītos uz nāves nometnēm, tika uzsākta cīņa. Grupas cīnījās nikni, priekšroku dodot nāvei kaujā vai pašnāvībai, nevis nāvessodam, tapēc nacisti nolēma nodedzināt geto telpas. Nacistu operācija Varšavas geto likvidēšanas operāciju tika pabeigta 1943. gada 16. maijā. Kaujās gāja bojā vairāk nekā 13 tūkstoši ebreju, apmēram 37 tūkstoši tika sagūstīti un nosūtīti uz koncentrācijas nometnēm. Šī sacelšanās, lai arī zināma kā pati lielākā, tomēr nebija vienīgā.

Rīgas geto arī notika mēģinājums izveidot pagrīdes organizāciju un veikt sacelšanos, galvenokārt, lai rastu iespēju izbēgt no geto, diemžēl tas neizdevās. Arī šeit, Latvijā, ebreji nebija pasīvi upuri, bet cīnījās par savu dzīvību un tautas brīvību, gan apvienojoties pagrīdē geto un nometnēs, gan kļūstot par partizāniem, gan cīnoties citu valstu armijās. Tieši šis motīvs izceļ Izraēlā svinēto holokausta atceres datumu, savukārt, 27. janvāris ir Aušvicas atbrīvošanas datums, kurā vairāk tikusi uzsvērta atbrīvotāju loma, nevis pašu ebreju, kuri cieta no genocīda.

***

Polijā par Varšavas geto sacelšanās simbolu tika izvēlēta dzeltena narcise, kas savā ziņā atgādina Dāvida zvaigzni. Pēdējos gados Polijas Ebreju vēstures muzejs POLIN rīko izglītojošus pasākumus, kuru laikā dzeltenās narcises tiek pasniegtas cilvēkiem uz ielām ar stāstu par apbrīnojamo Varšavas geto sacelšanās dalībnieku drosmi.

***

2020. gada 20. aprīlī plkst. 20:00 Izraēlā Jad Vašemas memoriālajā kompleksā notiks koncerts holokausta upuru piemiņai (ivritā ar angļu  subtitriem). Šo koncertu iespējams noskatīties šeit: https://youtu.be/fd7ZZQTeqi4