450 gadus kopā. Ebreju kultūra Latvijas vidē – māksla, mūzika, izglītība Izstādes
Feliksa Mostoviča gleznu izstāde Ebreju miests. Zaudēta, bet neaizmirsta pasaule

Clipboard04


Projektā”450 gadus kopā. Ebreju kultūra Latvijas vidē-māksla, mūzika, izglītība Nr.EEZLV04/GSKA/2013/02 ietvaros, atvērta izstāde „Ebreju miests. Zaudēta, bet neaizmirsta pasaule”, kas piedāvā apskatu par Feliksa Mostoviča mākslu. Felikss Mostovičs, dzimis 1947. gadā Kazahstānā, ir slavens poļu mākslinieks, kura darbi ir prezentēti Polijas Neatkarības muzejā, Gdaņskas muzejā un citur. Viņam bija izstādes Polijā, Vācijā, Krievijā un Kazahstānā. Viņa darbi atrodas daudzās privātās kolekcijās. 2002. gadā viņš tika pagodināts ar „Polonia Mater Nostra Est” balvu par īpašiem nopelniem Polijas mākslā un kultūrā.

Izstāde „Atmiņas no pagātnes” pievērš Mostoviča ģimenes, kura tika deportēta no Žitomiras (Ukraina) saskaņā ar Staļina etnisko politiku uz Kazahstānas ziemeļiem 1936. gadā, vēsturei. Felikss Mostovičs savos darbos ir saglabājis unikālus dokumentus par šo smago staļinisma periodu, kā arī neparasto Centrālās Āzijas ainavu. Viņa gleznas ataino ne tikai dažādu etnisko minoritāšu (kuras bija spiestas dzīvot Kazahstānā) dzīves stāstus, bet arī daudzus simbolus, kas mijas ar stepju-smilšu dabas ainavām. Sociālās aktivitātes un ainavas ir visizplatītākās Mostoviča darbu tēmas. Viņa gleznas atspoguļo neviendabīgo Kazahstānas klimatu, sociālās attiecības, vēstures un politisko režīmu simbolus. Mostoviča māksla ir unikāla liecība par staļinisma periodu.

Feliksa Mostoviča darbu prezentācija un diskusija: „Nacionālais un pārnacionālais kopējās Eiropas telpas tēlotājmākslā piesaistīs izstādei un tēmām, ko tā skar jauno profesionāļu un studentu uzmanību, aktualizēs asus jautājumus par sociālo un mūžīgo mākslā, piešķirs pasākumam akadēmisku statusu, sniegs ieguldījumu starpkultūru dialoga veicināšanā, paplašinās jauno Latvijas mākslinieku redzesloku. Izstāde  atklāta Rīgas geto muzeja telpās 2015.g. 19. novembrī. 

Projekta “450 gadus kopā. Ebreju kultūra Latvijas vidē-māksla, muzika, izglītība” Nr.EEZLV04/GSKA/2013/02 īstenošanas periods ir 01.01.2015.-31.12.2015. Projekts tiek īstenots, izmantojot 65 677 EUR piešķīrumu no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta starpniecību. Projekta kopējās izmaksas ir 89 117 EUR, valsts līdzfinansējums 11 590 EUR, biedrības „Šamir” līdzfinansējums 11 850 EUR.Projekta galvenās aktivitātes ir četru izstāžu rīkošana Latvijā un Norvēģijā, klezmeru (ebreju tautas mūzikas) grupas koncerts Rīgā un starptautisks bērnu zīmējumu konkurss un izstāde.

EEA logo unnamed (1)