Konferences Holokausta pasniegšana
„Baltijas ebreju izglītības un sabiedriskās dzīves aspekti pirms 2. Pasaules kara” – starptautiskā konference un seminārs

2011. g. 14.—17. martā biedrība „Šamir” sadarbība ar Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtu un neformālās ebreju izglītības centru „Melamedia” organizējuši starptautisku konferenci, veltītu Baltijas ebreju vēsturei starp diviem pasaules kariem. Konferences atklāšanā ar runām uzstājušies Izraēlas vēstnieks Naftali Tamirs, LR Izglītības Ministrijas pārstāve Kristīne Vagnere, Filozofijas un socioloģijas institūta direktore Maija Kūle un biedrības „Šamir” priekšsēdētājs rabīns Menahems Barkahans.

Konferencē piedalījušies vairāk par 100 dalībnieki: pētnieki, pasniedzēji, zinātnieki un studenti no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Izraēlas, Krievijas, Ukrainas un ASV, valsts, politisko un sabiedrisko iestāžu pārstāvji, ārvalstu diplomātiskie pārstāvji.

Konferences lektoru skaitā – prof. Dž. Rappels, Iudaikas izpētes centra pārstāvis no Bostonas universitātes; Latvijas zinātnieki un pasniedzēji: Dr. Svetlana Kovaļčuka, prof. Aivars Stranga, Dr. Leo Dribins, Dr. Sanita Osipova, Dr. Ēriks Jēkabsons, Artūrs Žvinklis, Dmitrijs Olehnovičs, Sergejs Rižs un Grigorijs Smirins; Dr. Jevģēnijs Rozenblats no Baltkrievijas, Dr. Arons Šneers un Dr. Aleks Epšteins no Izraēlas, Leonīds Teruškins no Krievijas un Vitālijs Černoivanenko no Ukrainas.
Konferences dalībnieki un viesi saņēmuši lielisku iespēju piedalīties diskusijās un apaļa galda sēdēs, kā arī apmeklēt Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzeju rabīna Barkahana pavadījumā. Konference guvusi auditorijas pozitīvas atsauksmes. Konferenci atbalstījis ERAF fonds.
Vienlaikus, Rīga notika seminārs formālās un neformālās ebreju izglītības iestāžu pasniedzējiem no Baltijas valstīm, Baltkrievijas un Krievijas. Papildus lekcijām, dalībnieku grupai tika pasniegtas ebreju vēstures pasniegšanas metodikas: praktiskās nodarbības vadījis Dāvids Palants no centra „Melamedia”. Seminārs, veltīts ebreju vēsturei starpkaru periodā kļuvis par pirmo no četru semināru kursa „Ebreju vēsture, tradīcija un kultūra”. Nākamais seminārs notiks 2011. g. novembrī. Semināru norisi atbalsta fonds Pincus L.A. (L. A. Pincus Fund for Jewish Education in the Diaspora, Israel).